Choď na obsah Choď na menu
 


Liečivé potraviny - ostatné

 Potraviny, ktoré vám predstavím v tejto rubrike sú vysoko hodnotné z hľadiska výživy, obsahujú množstvo látok prospešných pre zdravie človekaJe veľmi vhodné a v dnešnej dobe až žiaduce zaraďovať ich pravidelne do jedálneho lístka.

Upozornenie: Ak ste na niektorú z týchto potravín alergický radšej ju vynechajte. Riešenie problémov s alergiami nájdete v rubrike ,,Najčastejšie ochorenia, ich možné príčiny a liečba,,.

  Med

Využitie včelých produktov má v prírodnom liečiteľstve dlhoročnú tradíciu. Určite sú vám známe vynikajúce ozdravné účinky včelieho medu a peľu, ktoré včely zbierajú z kvitnúcich rastliniek , taktiež včelieho jedu a včelej materskej kašišky. Menej ľudí ale vie o skvelých účinkoch propolisu, ktorý má antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. Propolisom sa dá liečiť množstvo ochorení, hlavne kožných, rôzne vredy, vredy na žalúdku, dvanástorníku, gynekologické problémy zápalového charakteru, hemoroidy, chrípka, dokonca aj tuberkulóza pľúc. ( 4-10 mesiacov).iveta_vasickova_319953_o-vcela.jpg

Med obsahuje glycidy, ktoré sa delia na glukózu a vyššie cukry. Ďalej obsahuje množstvo cenných minerálnych látok, ktoré prospievajú deťom, dospelým aj starým ľuďom. Pôsobí ako prírodné antibiotikum. Výborne pomáha pri ochoreniach nervov, obličiek, pečene, dýchacích ciest, žltačke. Dokonca niektorí lekári odporúčajú ľuďom chorým na srdce pravidelne konzumovať med. Med posilňuje srdečný sval, dokáže pomôcť pri nespavosti, ukľudňuje organizmus. Toto zlato z prírody, ktoré môžeme užívať vďaka včielkam, kvetom a vďaka včelárom môže veľmi pozitívne posilniť naše zdravie. Pozorne ale sledujte, aký medík si kúpite, pretože mnohí obchodníci a aj takz. obchodníci pri cestách predávajú nepravý med a jeho výživová hodnota nie je žiadna. Najlepšie je ho kupovať priamo od včelárov napríklad na trhu, ktorí predávajú rôzne včelie produkty. Ja na trhu kupujem aj propolisovú tinktúru a med so včelou materskou kašičkou. Treba si uvedomiť aj to, že med konzumujeme s mierou, je totiž veľkým energetickým zdrojom a ľudia s nadváhou môžu pri veľkých dávkach z neho priberať. Odporúčam 1-3 PL denne samostatne, v čaji alebo s citrónovou šťavou.

(zdroj : Zázrak jménem propolis - G.Z.Minedžajan - J. Richter )

Škorica

Túto exotickú koreninu si mnohí z nás spájajú hlavne s vianočným pečivom alebo vareným vínom. Jej využitie v orientálnej medicíne je známe už dlhé stáročia. Škorica sa predáva buď mletá alebo celá. Najlepšie je škoricu pomlieť tesne pred použitím ( len treba nájsť v obchode ten správny mlynček ). Obsahuje množstvo aktívnych zložiek a vzácnych esenciálnych olejov, množstvo vápnika, horčíka, železa a vlákniny . Jej liečivé účinky sú najsilnejšie v spojení s medom.

Liečivé účinky škorice

 • pomáha pri ochoreniach srdca
 • znižuje výrazne cholesterol  - hlavne LDL, chráni pred infarktom
 • účinná pri liečbe diabetu - znižuje hladinu cukru v krvi
 • posilňuje a aktivizuje mozog
 • pomáha pri ochoreniach žalúdka 
 • pomáha pri artritíde
 • podporuje imunitu
 • podporuje chudnutie
 • posilňuje pri liečbe rakoviny
 • vie pomôcť pri zvýšenej únave
 • zlepšuje krvný obeh

Výzkumy dokázali, že 2 čl medu s 2čl škorice zmiešanými v teplej vode dokázali znížiť vysoké hladiny cholesterolu už za 2 hodiny o 10%. Ak sa podáva tento nápoj 3 krát denne pacient sa dokáže úplne vyliečiť aj bez chemických liekov. Každodenné konzumovanie škorice ( najlepšie v kombinácii práve s medom ) zabraňuje problémom vysokého veku a podporuje dlhovekosť. Škoricu môžeme pridávať do zdravých keksov, k duseným jablkám, uvariť z nej čaj alebo posypať ňou chlieb natretý medom. Ja škoricu používam hlavne pri pečení ,,zdravých keksov,,, ktorých recept vám teraz ponúkam. Tieto kekse sa používajú ako liek a konzumujú sa maximálne 3 - 4 kekse denne. Sú mimoriadne prospešné hlavne na posilnenie našej nervovej sústavy, dodajú nášmu telu množstvo výživných látok. Ak ich ochutnáte raz, už nebudete mať chuť kupovať kekse v obchode.

Virtue keksy pre zdravie :

Potrebujeme: 2 celé vajcia, 100 g rozpusteného kravského masla( nie margaríny), 5 PL lyžíc včelieho medu, 2 PL melasy ( može byť aj hnedý cukor, ale melasa je lepšia),100 g celozrnnej múky, 100g mletých orechov, 5 PL ľanového semena, 2 PL otrúb alebo pšeničných klíčkov, 2 PL ovsených vločiek, 2 PL slnečnicových semien, sušené hrozienka ( alebo sušené slivky, marhule, čo doma máte), 2PL kakaového prášku, trošku muškátového orecha a 1PL mletej škorice. Ak je cesto veľmi tuhé môžeme zriediť trochou mlieka.

Všetky ingrediencie zmiešame ručným mixérom alebo varechou. Vznikne hustejšia zmes. Lyžicou namočenou vo vode odoberáme z cesta, ktoré kladieme na plech vystlaný papierom na pečenie. Trošku pritlačíme lyžicou, aby vznikla akási malá placka. Na plech sa ich zmestí asi 10 kusov. Upečieme vo vyhriatej rúre pri teplote asi 190°C do zlatista. 

Tento recept nemusíte presne dodržať, môžete použiť aj iné semená alebo obiloviny. Kekse sú veľmi chutné a ako sami vidíte obsahujú samé zdravé  potraviny. 

 Melasa - trstinová

Melasa patrí medzi naozaj veľmi cenné a prospešné potraviny. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov a to v organickej forme. Napriek tomu, že má sladkú chuť, obsahuje minimum cukru a patrí dokonca medzi zásadité potraviny ( čiže také, ktoré náš organizmus neprekyslujú). Melasa je najbohatším zdrojom železa, čiže sa odporúča hlavne pri anémii, podporuje sústredenie, ostraňuje únavu a malátnosť, doporučuje sa pri zvýšenom krvácaní v období menštruácie a počas menopauzy. Ďalej nám železo v melase zabezpečuje zdravú krvotvorbu a zdravú pokožku. Melasa obsahuje aj veľa medi, chróm, zinok, horčík, fosfor, molybdén, mangán, sodík, draslík, vápnik. Z vitamínov A, B, D, ďalej enzýmy, nenasýtené mastné kyseliny. Je skutočne ,,čiernym zázrakom,, ako ju mnohí nazývajú. 

Liečivé účinky melasy

 • pomáha pri anémii ( veľký zdroj železa )
 • lieči poruchy metabolizmu ( diabetes, zápcha, obezita, problémy so žlčníkom)
 • veľmi prospešná je pre náš cievny systém ( artérioskleróza, vysoký krvný tlak, kŕčové žily...)
 • pomáha liečiť osteoporózu ( obsahuje množstvo vápnika)
 • pomáha pri neurózach a bolestiach hlavy

Melasou môžete ochutiť nápoje, jogurty, mlieko,používať ju miesto cukru alebo konzumovať samostatne - denne 2- 3 čajové lyžičky.

Pravidelné a dlhodobejšie užívanie melasy zregeneruje vašu nervovú sústavu, krv, zlepší sa funkcia svalstva a kĺbov, vyliečia sa niektoré kožné ochorenia. 

Ryby

Ryby patria medzi výživné a plnohodnotné potraviny, ktoré by nemali chýbať na našom jedálnom lístku. Obsahujú bielkoviny, minerálne látky, v tuku rozpustné vitamíny. Patria medzi diétne potraviny s ľahkou stráviteľnosťou. Obsahujú vzácne 3-omega mastné kyseliny, ktoré sú nášmu zdraviu veľmi prospešné. Ryby sú často ako potravina podceňované a u nás sa ich oproti iným krajinám konzumuje veľmi málo, čo je veľká škoda. Je dokázané, že v severských krajinách, kde sa ryby ( a hlavne tučné ryby ako napríklad tuniak) konzumujú veľmi často je minimálny výskyt srdcovo-cievnych ochorení, infarktov a mozgovej mŕtvice. Omega 3-mastné kyseliny sú nenasýtené tuky, ktoré zabraňujú vzniku krvných zrazenín, trombózy. Zabezpečujú silné, zdravé a pružné cievy. 

Ryby ďalej obsahujú vitamín A, B, D, z minerálov fosfor, vápnik, horčík, železo, draslík, stopové prvky zinok, selén a hlavne veľké množstvo jódu. Jód je v posledných rokoch u nás veľmi postrádateľný, vytráca sa z pôdy a ešte  zdroj jódu, ktorým je jodidovaná soľ je nám ,,zakazovaný,, kôli hrozbe vysokého tlaku. Pritom je soľ pre naše telo veľmi potrebná. Záleží ale od jej kvality, veľmi dobrá je hlavne odparovaná morská voda ( morská soľ). Samozrejme aj pri solení byť treba triezvy, obmedziť soľ by mali iba ľudia s ochoreniami obličiek, vysokým krvným tlakom. Jód zabezpečuje naše vitálne funkcie, správne fungovanie štítnej žľazy ( hormonálny systém) , nervové funkcie atď.

Najviac minerálnych látok sa nachádza v morských rybách, ale užitočné sú aj naše sladkovodné ryby, napríklad kapor. Z morských rýb sú vhodné hlavne tuniak, losos, makrela, sleď, treska, sardinky. Aby sme pocítili liečivé účinky konzumácie rýb, je potrebné konzumovať týždenne aspoň 2-3  150 gramové porcie rýb pripravených napríklad na masle, olivovom oleji, vo forme polievok, pomazánok alebo v sladkokyslom náleve ( slede, sardinky). Snažíme sa ryby konzumovať v prvom rade  čerstvé, ale môžeme občas aj mrazené. Aj keď nie som zástancom jedál z konzervy, tu by som urobila výnimku, radšej aj ryby ( sardinky, makrely, tuniak ) z plechovky ako žiadne ryby. Dajú sa z nich robiť chutné pomázanky, ktoré sú prospešné aj malým deťom. ( neodstraňujte z nich kosti, sú mäkké, neublížia vám a sú zdrojom vápnika). 

Liečivé účinky rýb

 • prevencia srdcovo-cievnych ochorení, mŕtvice, infarktu
 • zlepšujú cirkuláciu krvi
 • podporujú správny vývin mozgu ( konzumovať ryby hlavne v tehotenstve!!)
 • funkcia očí ( sietnica)
 • znižujú krvný tlak
 • podporujú správnu činnosť štítnej žľazy
 • pomáhajú pri reumatoidnej artritíde
 • pomáhajú pri rôznych alergiách
 • podporujú imunitný systém
 • pomáhajú pri redukcii nadváhy - patria medzi diétne potraviny
 • prospievajú našim kostiam a kĺbom  ( vápnik, fosfor )

Skúsme teda v obchode namiesto kurčaťa ( ktoré bolo odchované na dávkach antibiotík a ktovie akej strave) siahnuť radšej po rybe ( ryby žijú prevažne v čistej vode a konzumujú prírodnú potravu ).Aj keď nás to vyjde drahšie, investícia sa nám vráti v podobe lepšieho zdravia a nebudeme musieť neskôr vyhadzovať množstvo peňazí za drahé lieky.

Obľúbená rybacia pomazánka - recept:

2ks sardinky v oleji, 5 PL obyčajného zmäknutého kravského masla, 1 veľká nadrobno posekaná cibuľa, 1 PL kečupu, 1ČL horčice, 3PL majolky alebo tatarskej omáčky šťava z pol citróna, pár kvapiek olivového oleja, trošku morskej soli.

Všetky ingrediencie okrem cibule dáme do vyššej nádoby a ručným šľahačom vyšľaháme, pokým sa nespoja. Nakoniec pridáme cibuľu. Pomazánka je naozaj výborná, máte ju hotovú doslova za pár minút a prospeje aj vášmu zdraviu.

Môj tip pre rodičov malých detí

Skúste túto ( ale aj inú) pomazánku robiť spolu s deťmi. Budú mať nesmiernu radosť z toho, že vám môžu pomáhať, nadobudnú pocit dôležitosti a zdravého sebavedomia a zaručujem, že ju aj ochutnajú. Pochváľte ich za pomoc a keď budú mať na to aj vhodný vek, dovoľte im, aby ju urobili úplne sami.  Uvidíte, čo všetko sa u vás doma zmení...

 Oleje delíme na rafinované a za studena lisované. Spomeniem tie, ktoré považujem za najhodnotnejšie a s ktorými mám osobnú skúsenosť. Sú to oleje za studena lisované - tkz. panenské, ktoré sú spracovávané šetrne ( lisované mechanickým spôsobom pri teplote do 40°C). Obsahujú veľké množstvo cenných látok, predovšetkým omega mastné kyseliny, vitamíny, minerály. Môžeme ich pridávať do jedál, šalátov, pomazánok, marinád alebo užívať po lyžičkách. V dnešnej dobe je trhu celá škála olejov, stačí si vybrať ten, ktorý práve potrebujete. A tu sú tie, ktoré oslovili mňa a pomohli mi zbaviť sa niektorých zdravotných neduhov : rakytníkový, pupalkový, makový, olivový, tekvicový, oregánový, ľubovníkový, konopný a olej zo pšeničných klíčkov. Popri olejoch spomeniem aj iné využitie rastlín, z ktorých sa oleje lisujú. / šťavy, plody a iné /. 

Rakytníkový olej, rakytníková šťava, plody obsahujú obrovské množstvo vitamínov a dokážu naozaj zázraky v ľudskom tele. Olej má nádhernú sýtooranžovú farbu a u mňa evokuje energiu rozpáleného slniečka. Rakytník je u nás ešte stále málo známy ker, vidieť ho môžete napríklad pozdĺž diaľníc vysadený ako okrasnú rastlinu. V Rusku je veľmi obľúbenou rastlinou, využívanou už dlhé roky a pestuje sa na  tam plantážach. Plody rakytníka sa zbierajú po prvých mrazoch a striasajú sa do plachiet. Olej, ale aj šťavu z rakytníka si môžete zakúpiť v predajni so zdravou výživou. Zo šťavy si robím v lete osviežujúci nápoj kyselkavej chuti a krásnej oranžovej farby. ( taká ,, malinovka,, nemá v sebe nežiadúce konzervanty a iné škodlivé chemické látky ). Rakytníkový olej vám odporúčam pre jeho mimoriadne účinky, ktoré pocítite už za krátko na svojom zdraví. Nachádzajú sa v ňom vitamíny E ( významný antioxidant ) ,K,A,P,F a obrovské množstvo C vitamínu. Ďalej je bohatý na karotény. Olej môžete využiť aj v starostlivosti o pleť ( nanesiete na očistenú pleť, necháte pôsobiť 30 minút a umyjete teplou vodou - nezľaknite sa sfarbenia pokožky, po umytí sfarbenie zmizne a vaša pleť bude vláčna a do pokožky prenikne množstvo skrášľujúcich látok a vitamínov ).

Liečivé účinky rakytníkového oleja

 • znižujú zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi
 • má veľkú antioxidačnú ochranu
 • zabraňuje arterioskleróze
 • prevencia proti infarktu
 • zlepšuje zrak
 • odbúrava toxíny z tela
 • pomáha pri gynekologických problémoch
 • má antidepresívne účinky
 • pomáha liečiť virózy a nachladnutie ( vitamín C )
 • pomáha pri ťažkostiach s tráviacim traktom
 • dobre hojí rôzne poranenia, popáleniny, ekzémy, opary

Denne sa odporúčajú 2- 3 čl oleja  15-20 minút pred jedlom. Olej je veľkým pomocníkom pri liečbe rôznych zdravotných neduhov ale aj ako prevencia.

Pupalkový olej je jedinečný olej , ktorý odporúčam hlavne ženám, pretože dokáže pomáhať pri rôznych ženských ochoreniach. Mnohé ženy by tak mohli predísť operáciám ( samozrejme ešte s dodržiavaním aj iných zásad prevencie ), ktoré majú často na ich psychiku a sexuálny život fatálne následky! Olej sa lisuje zo semien krásnej žltej rastlinky pupalky dvojročnejp1330557.jpg. Je zdrojom vitamínu E, omega 6 nenasýtených mastných kyselín - hlavne kyseliny gama linolénovej. Denne je vhodné užívať 1 čl ráno nalačno a potom 1 čl večer vždy 15-20 minút pred jedlom, prípadne ešte pred obedom.

 

 Liečivé účinky pupalkového oleja

 • pomáha pri menštruačných ťažkostiach a pri predmenštruačnom syndróme
 • odporúča sa ako doplnok výživy pri ochoreniach maternice, myómoch a cystách
 • má výborné účinky pri liečbe ekzémov - hlavne alergického pôvodu
 • zmierňuje prejavy starnutia
 • pomáha pri ochoreniach kĺbov
 • je veľmi prospešný pri skleróze multiplex
 • posilňuje imunitu organizmu
 • zlepšuje funkciu pečene
 • posilňuje pamäť
 • znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi
 • zabezpečuje psychickú rovnováhu , prospieva vlasom, nechtom
 • podporuje metabolizmus, prispieva k odbúravaniu tukov z tela bez držania diéty
 • využíva sa v kozmetike - starecké škvrny, kruhy pod očami, suchá pokožka 

Tento olej si určite zamilujete a pravidelnom konzumáciou nadobudnete lepšie zdravie ale aj krásu. 

Makový olej, mak majú v súčastnosti svoje významné miesto vo výžive hlavne v spojitosti s liečbou osteoporózy. Mak sa v minulosti konzumoval oveľa častejšie ako v dnešnej dobe. Naše babičky piekli makové buchty, makom posýpali rezance, perky, koláče.p1330625.jpg Určite by bolo prospešné vrátiť mak do nášho jedálnička, nakoľko je zdrojom hlavne cenného vápnika. Semená maku obsahujú veľa bielkovín, glyceridy kyseliny stearovej, palmitovej, linolovej. Makový olej má cenné látky ako napríklad fytosteróny, nasýtené a nenasýtené kyseliny, hlavne omega - 3, fosfor, železo, selén, horčík, draslík, mangán, meď zinok, vitamíny skupiny B1 a B12 a už spomínaný vápnik / kalcium /. 100 g oleja obsahuje až 1400 mg kalcia  / najviac zo všetkých potravín / a 4,5 g vlákniny, 9,76 železa - čo je až 122% dennej potreby! Je dokázané, že z rastlín si naše telo prisvojí oveľa viac vápnika / kalcia / ako napríklad z mliečnych výrobkov. Preto pravidelná konzumácia maku a v tomto prípade makového oleja prispeje významne ku kvalite nášho zdravia .Odporúčam aj budúcim mamičkám a ľuďom v staršom veku. Denne 1-2 pl oleja môžeme pridať do šalátov alebo konzumovať samostatne, má veľmi príjemnú a lahodnú chuť.

Liečivé účinky makového oleja

 • veľmi účinne pomáha pri ochoreniach srdca / arytmia, angína pectoris , srdcová slabosť / -  keby lekári pacientom odporúčali doplniť do stravy vápnik a horčík  bolo by vyliečených veľa srdiečok, o čom mnohí ani netušia
 • pomáha liečiť a predchádza osteoporóze
 • ukludňuje naše nervy, pôsobí sedatívne, ukľudňujúco
 • pomáha pri chronickej únave, neuropatii
 • je prospešný pri reumatických ochoreniach
 • prospieva vlasom, nechtom, zubom
 • odstraňuje kŕče

Popri makovom oleji môžeme konzumovať aj  makové mlieko, ktoré si jednoduchým spôsobom vyrobíme doma . Toto mlieko je veľmi zdravé, má zásaditý charakter, čiže naše telo neprekysluje a dodá telu potrebné výživné látky aj bez pečenia makových koláčov:-).

Ako si makové mlieko vyrobíme - recept

Do skleného pohára / napr. Omnia / nasypeme mak a zalejeme studenou /najlepšie filtrovanou / vodou v pomere 1: 5. Necháme cez noc postáť pri izbovej teplote. Potom rozmixujeme, môžeme precediť aj cez husté sito alebo gázu. Dochutíme podľa vôle medom, kakaom. Takto si môžeme pripraviť mlieko kokosové, mandľové, orechové. 

Takéto mlieko nezaťažuje tráviaci systém tak ako kravské mlieko a dodá nám množstvo potrebných látok .

Olivový olej sa lisuje z plodov olivovníka - z olív bez použitia chemických prísad. Obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, veľké množstvo vitamínu E, betakarotény a práve pre jeho vzácne účinky sa stal akýmsi hitom v posledných rokoch u nás. V štátoch Stredomoria napríklad v Grécku, Taliansku, Španielsku, Turecku, Kréte patrí olivový olej k neodmysliteľnej  každodennej potravine. A práve preto je v týchto krajinách minimálny výskyt srdcovo - cievnych ochorení / infarkt, mozgová mŕtvica /. Ľudia tam konzumujú olivy a olej takmer v každom jedle, zelenina priam pláva v olivovom oleji, dokonca si doň namáčajú aj chlieb. 

Výhodou olivového oleja je , že znesie aj vyššiu teplotu pri varení, samozrejme ale jeho kvalita sa najviac zachová v studenom stave. Najvhodnejšie ho pridávať do šalátov, dressingov, marinád, pomazánok, na už uvarené zemiaky alebo si môžeme z neho urobiť pesto / bazalkové, z cesnaku medvedieho /. Olivový olej je skvelou prevenciou proti rôznym civilizačným ochoreniam. Pri jeho kúpe si dajte pozor na kvalitu, vyberajte extra virgin olivový olej, prípadne si pozrite dôveryhodné prieskumy kvality oleja. Ten kto má možnosť urobí dobre ak si dá doviesť olej z krajín kde sa vyrába a úplne ideálne je ak ho odporučí miestny obyvateľ, ktorý jeho kvalitu už má odskúšanú. 

Liečivé účinky olivového oleja

 • pôsobí proti voľným radikálom, má antioxidačnú ochranu
 • má veľmi pozitívny vplyv na naše srdce, cievy
 • znižuje cholesterol v krvi - hlavne trigliceridy / krvné tuky /
 • prevencia proti civilizačným ochoreniam - rakovina, infarkt, mozgová mŕtvica
 • spomaľuje proces starnutia
 • úspešne pomáha pri liečbe ekzémov, rôznych kožných vredov
 • využíva sa v kozmetike - zlepšuje stav pleti, zábal na suché vlasy, ako masážny olej
 • podporuje činnosť pečene a žlčníka / spolu s citrónom sa využíva na očistu - recept viď v rubrike liečivé účinky ovocia - citrón /

Olivový olej neobsahuje žiadny cholesterol a preto by sme ho mali konzumovať čo najčastejšie. Minimálne však aspoň 1-2 pl denne.

Tekvicový olej je olej s vynikajúcou vôňou a chuťou. Má silné antioxidačné účinky a je ľahko stráviteľný. Taktiež  ako olivový olej neobsahuje cholesterol a preto prospieva nášmu srdiečku a cievam. Za svoje účinky vďačí predovšetkým fytosterínom, kyseline linolovej a látke nazývanej citrulin, ktorá pôsobí odvodňujúco. Okrem toho je tento olej bohatý na vitamín E / chráni cievy a má antioxidačnú ochranu /, zo stopových prvkov draslík, vápnik, fosfor, železo, selén a veľké množstvo zinku. Ďalej obsahuje omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny. Semená obsahujú množstvo horčíka, ktorý pomáha pri psychických ťažkostiach, znižuje stres, pomáha pri kŕčoch a nespavosti. Selén posilňuje srdce, pamäť, mozog, pôsobí proti stareckým škvrnám / starecké škvrny sa objavujú práve pri nedostatku selénu ! /. Mnohí muži možno netušia, že pravidelnou konzumáciou tekvicového oleja a tekvicovým semien môžu zaručene predísť problémom so zväčšenou prostatou. Tekvicový olej sa predáva už aj vážený, kde vám ho ,,natočia,, priamo do fľaše. Pri tomto oleji by som tiež vsadila na kvalitu, ja mám výborné skúsenosti so štajerským tekvicovým olejom, ktorý ma doslova ,, božskú,, chuť a vôňu. Môžete ho pridávať do hotových jedál, šalátov alebo konzumovať samostatne 2-3 pl denne pred jedlom / mňam  /.

Liečivé účinky tekvicového oleja

 • pomáha liečiť ochorenia prostaty u mužov, výborná aj prevencia
 • znižuje cholesterol v krvi
 • posilňuje srdce, cievy
 • zlepšuje stav pokožky / zinok, vitamín E /
 • pomáha pri nervových ochoreniach, zlom spánku
 • odstraňuje padanie vlasov, suchú pokožku, lámavé nechty
 • zlepšuje pamäť
 • pomáha pri ochoreniach močového systému
 • prevencia proti arterioskleróze

   

Oregánový olej sa lisuje za studena z oregana. Oregano poznali už naši predkovia a využívali ho hlavne na podporu trávenia a problémoch s dýchaním. Oregano je krásne voňajúca rastlinka a olej z nej má tiež jej špecifickú vôňu a chuť. Chuť oleja je trochu pikantá, horkastá. Možno budete prekvapení tým, že olej dokáže vynikajúco pomáhať pri liečbe mykoz a plesní. Tieto ochorenia sú v dnešnej dobe postrachom mnohých ľudí, pretože mykózy s plesne spôsobujú veľkú paletu iných zdravotných ťažkostí. Olej obsahuje vysoko kvalitný antisepticky pôsobiaci carvacrol, ktorý účinkuje ako prírodný zabíjač mikróbov, baktérií, vírusov a parazitov. / ja som tento olej využívala napríklad pri liečbe boreliózy, ktorá patrí naozaj medzi veľmi zradné ochorenia / . Olej odporúčam hlavne tým, ktorí trpia plesňovými ochoreniami typu candida albicans. Olej pôsobí zároveň ako výborné prírodné antibiotikum, účinný je aj proti baktériám staphylococcus, tu je účinnejší dokonca viac ako penicilín!

Liečivé účinku oreganového oleja

 • pomáha liečiť plesne / nechtové aj kožné /
 • pri infekčných ochoreniach / hnačky, pri postihnutí parazitmi /
 • prospešný pri žalúdočných, črevných a žlčníkových problémoch
 • lieči akné, bradavice, kožné výrastky vírusového pôvodu
 • pôsobí antisepticky
 • pomáha pri problémoch s dýchaním, astme, alergiách
 • podporne lieči helikobaktera pylori
 • zlepšuje funkciu kĺbov

Ľanový olej a ľanové semená sú najbohatším zdrojom nenasýtených mastných kyselín typu omega 3 , najzdravšieho tuku, ktorý môžeme konzumovať. Mastné kyseliny omega 3 sú éterické oleje, ktoré naše telo potrebuje pre správnu funkciu. Ľan ďalej obsahuje množstvo rastlinných zložiek s antivírovými, bakterícídnymi a protirakovinovými vlastnosťami, ktoré sa nazývajú lignany. Ľanové semienka obsahujú niekoľko stonásobne viac lignanov ako niektorá iná rastlina! Ďalej obsahuje množstvo vlákniny, vitamíny E, B1, B2, B3, B5, B9, z minerálov zinok, vápnik, železo, draslík, sodík, mangán, meď a betakarotény.

Liečivé účinky ľanového oleja

 • má protizápalové účinky
 • pomáha pri ochoreniach čriev
 • prospešný pri redukcii nadváhy
 • pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach, posilňuje srdce a cievy
 • znižuje hladinu cholesterolu, hlavne ,,zlý,, cholesterol
 • zlepšuje stav pri arytmii srdca a slabosti
 • veľmi účinný pri prevencii proti rakoviny
 • pomáha pri artrózach
 • podporuje zdravú funkciu prostaty
 • udržiava zdravý pohybový aparát
 • pomáha v menopauze

Ľanový olej konzumuje najlepšie ráno nalačno - 1PL a potom ďalšiu lyžicu počas dňa. Tak ako aj pri ostatných olejoch aj pri ľanovom oleji dávame pozor na to, aby bol čerstvý, pretože stuchnutý, horký olej je už silne karciogénny!! 

Konopný olej obsahuje až 80% polynenasýtených mastných kyselín, čo ho zaraďuje na špičku medzi rastlinnými olejmi. Kyseliny - Omega 3 a Omega 6 sa v konopnom oleji nachádzajú vo vyváženom pomere, aký sa u iných olejoch nevyskytuje. Pre porovnanie napríklad 100g lososa obsahuje 1,8 g Omega - 3, 100g tuniaka 0,79 Omega - 3, ale už jedna lyžica konopného oleja obsahuje 2,59 Omega - 3 mastných kyselín ! A keďže je u nás spotreba rýb ešte pomerne veľmi nízka oproti iným krajinám, je veľmi prospešné tieto látky dodávať, napríklad aj konzumáciou konopného oleja. Ďalej olej obsahuje množstvo chlorofylu, ktorý má antibakteriálne, chemoprotektívne a hojace účinky. Fytosteroly majú aktívny vplyv hlavne na obsah cholesterolu v krvi. Konopný olej obsahuje množstvo bioaktívnych látok, hlavne vitamín E.

Liečivé účinky konopného oleja

 • upravuje hladiny cholesterolu v krvi
 • lieči kardiovaskulárne ochorenia
 • stimuluje nervový systém
 • pomáha pri liečbe cukrovky
 • lieči akné, lupienku / psoriáza / a ekzémy
 • redukuje hmotnosť
 • rieši hormonálne poruchy
 • uľavuje pri problémoch s menopauzou
 • pomáha pri artritíde
 • prospieva našim vlasom a nechtom

Olej zo pšeničných klíčkov patrí tiež medzi veľmi významné a zdravé oleje. Pozitívne ovplyvňuje hlavne náš mozog, nervový systém, ochraňuje naše srdce, cievy a dodáva zdravie našim bunkám. Za konzumáciu tohto oleja sa nám poďakuje aj naša pokožka, pretože ju robí krásnou, zdravou a spomaľuje jej starnutie. Olej obsahuje veľké množstvo vitamínu E, B, D, K, klíčkový lecitín, minerály a fytosteroly. Má blahodarný vplyv na trávenie, vitamín E pomáha zásobovať bunky kyslíkom , pôsobí ako veľmi účinný antioxidant , spomaľuje starnutie.

Liečivé účinky oleja zo pšeničných klíčkov

 • vyživuje suchú a stárnucu pokožku, doslova ju omladzuje a dodáva jej elasticitu
 • podporuje trávenie , odstraňuje poruchy v tráviacom trakte
 • je prospešný hlavne pre malé deti - tlmí hyperaktivitu
 • má antioxidačnú ochranu
 • predchádza vzniku strí , hlavne v období tehotenstva
 • znižuje cholesterol a krvné tuky / triglyceridy /
 • pomáha pri cukrovke  / diabetes / 
 • podporuje potenciu u mužov
 • lieči lupienku, akné
 • podporuje spaľovanie kalórií
 • pomáha pri poruchách nervovej sústavy
 • využíva sa v kozmetike  - pridáva sa do krémov, masiek

 

 

 

 

 

Obiloviny

Orechy a semená

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pin Up Casino

(pinupcasino777, 20. 1. 2022 8:20)

Игровые автоматы https://pin-up-casino.cyou/ Казино имеют официальную лицензию и стабильно выплачивают игрокам их выигрыши!

Обзор мостбет casino онлайн

(Narsemunk, 22. 11. 2021 21:34)

онлайн казино мостбет https://mostbet-wq2.xyz

обзор: hqd, как отличить паль

(Mashaovabe, 29. 10. 2021 10:47)

электронная сигарета в лермонтове - https://hqd.wiki

Make with usbest tantric massage in NY

(Craigbailm, 17. 9. 2021 21:18)

https://body-rub.manhattan-massage.com/ - bodyrubs nyc


Good day .

Top craftsmen at the present time worth its weight in gold , in this regard prices for Thai massage in Manhattan Beach rather expensive . In our SPA you can find out all the beauty useful procedure practically for nothing .

Relaxing massage of the whole body positive affects all without exception systems and organs our body:

o Muscles and Joints - improved mobility , you will recover faster after a visual load, elimination of lactic acid and recovery from exercise
o Skin - activates flow blood, occurs saturation oxygen
o Vessels - getting rid of edema , normalizing the cardiovascular system and relieving anemia
o Nervous system - improve mood , headaches go away , improve health, relief from headaches and spasms , relieve nervous tension and improve well-being .
Swedish massage more important in case losing weight and getting rid of c ellulite.
The Luxurious Classic massage in Ditmars waiting customer here.

o Impressive variety options massage techniques
o Sessions Hardware - vibration full body massage from 1 hour
Offer all of you , visit the site and learn all methods of massage personally.

Major

(KennethBouts, 22. 8. 2021 17:56)

This is a unique place for fashionable women's clothing and accessories.
We offer our clients women's clothing, jewelry, cosmetics and health products, shoes, bags and much more.
https://Newchic.vip/ZEyA

Cosmetics

(Joshuadak, 3. 8. 2021 9:08)


We keep an eye on everything related to fashion in order to constantly be aware of fashion trends and to be able to give our customers the very best products.
The satisfaction and joy of our customers is the first and most important factor in our work. And that's the reason why we continue to focus on shopping excellence.
https://fas.st/YGf8T

how many states are in nigeria

(Angelerend, 31. 3. 2021 19:02)

www.mdcn.gov.ng/sign in https://www.fmohconnect.gov.ng/monitoring_evaluation.html

Nyse forex

(ForexEquift, 17. 3. 2021 5:43)

Forex MT4 EA automatisert handelssystem. https://no.forex-trading-is.com

Hello

(DRIPPS0079, 21. 1. 2021 16:45)

https://stanokpo.ru/nastrojka-chastotnikov-abb/

Futures and forex broker

(ForexEquift, 28. 12. 2020 4:02)

0 spridning av valutamäklare. https://se.forex-is.com

Oanda forex broker review

(ForexEquift, 19. 12. 2020 13:10)

El sistema de comercio de divisas del santo grial. https://es.forex-is.com

reccabalotti@gmail.com

(reccabalotti@gmail.com, 14. 5. 2018 14:21)

Moja dcéra bola diagnostikovaná na rakovinu prsníka v máji 2017. Urobili sme všetko, čo sme mohli, aby sme vyliečili túto smrteľnú chorobu, ale bezvýsledne, ale vďaka konopnému oleju Rick Simpsonovi, ktorý nám zaviedol môj strýko a len týždeň po aplikácii olejová bolesť mojej dcéry sa zastavila. Sledovali sme už 3 mesiace a môžem s potešením povedať, že moja krásna dcéra je úplne vyliečená. Pre váš skutočný olej z kanabisu odporúčam Rick Simpsonovi s e-mailovou adresou: Ricksimpsoncannabishemoil@gmail.com

S pozdravom,
Recca Balotti